The Hearach - Isle of Harris
Single Malt från Isle of Harris Skottland
46%
~4 år
Systembolagets nr 41534
902 kr
Isle of Harris distillery lokaliserad i ögruppen Yttre Hebriderna eller västra öarna som de kallas på Engelska är en ögrupp utanför Skottlands västkust. Ön Isle of Harris, grannön Lewis och ett antal mindre öar bildar en skärgård och har en total population av ca 26000 invånare och är för övrigt mest känd för tillverkning av tweedtyg och kläder i tweed. På Isle of Harris där destilleriet ligger bor drygt bara 2000 personer och destilleriet som grundades så sent som 2015 är idag öns största arbetsgivare med 50 anställda.
I november 2023 släpptes den första releasen av Single malt från destilleriet, en batch om ca 13000 flaskor. Därefter har ett 15-tal batcher släppts gjorda på samma recept och även dem i batcher om 12-13000 flaskor. Alla batcher är noga dokumenterade på hemsidan, tyvärr så stod denna kod på flaskans topp - vilket jag inte noterade i höstas när jag fyllde småflaskor. Har varit inne och läst på ett par och informationen skiljer sig inte så mycket från grundreceptet.
Hearach kommer i en ovanlig men snygg förpackning som man vecklar upp och på insidan finns mycket att läsa både på insidan (på gaeliska visserligen) som ni ser på bilderna här. Men också en bok som beskriver hur stolta ägarna är över ha lyckats starta och driva ett destilleri på ön.
Hearach är det gaeliska namnet för någon som bor på Isle of Harris och har enligt grundaren ett syfte att göra ön bebolig för lång tid framöver, det är svårt att få annan verksamhet lönsam på en avsides ö i Skottland. Destilleriet själva säger att de är För, Med och Av ön Harris. Ön har avfolkats hårt de senaste 50 åren med en halverad befolkningsskara, många unga söker sig vidare in mot fastlandet och där gör destilleriet nytta genom att erbjuda meningsfulla jobb och tjänster för samhället.
Destilleriet ligger ett stenkast från hamnen och varje dag (6 dagar i veckan i alla fall) tänder destilleriet en torveld i öppen brasa för att varmt välkomna besökare. Destilleriet tar mer än gärna emot besökare och har butik och besökscentra med sedvanliga guidningar och provningar och väl där kan man också prova destilleriets Gin som är tillverkad av lokalt plockad sockertång (sugar kelp seaweed på engelska).
Whiskyn är tillverkad på Skottskt korn som kallas concerto och rökt med lokal torv från Cleite Mhòr på södra delen av ön, står uttryckligen att den är skuren för hand, om det ger något extra till smak och kvalitet låter jag vara osagt. Men malten röks väldigt lätt, hamnar på 12-15 ppm (i stil med Ardmore och Benromach) och därefter lagrad på en mix av bourbon och sherryfat. Lite kul är att destilleriet namnger vart faten kommer från. Bourbonfat har tagits från Heaven Hill och Buffalo Trace, båda från Kentucky. José Miguel Martín Olorosso fat och Fino Sherry. Samtliga är first fill för mesta smak. Efter nästan 4 år på dessa fat har whiskyn blandats och fått gifta sig minst 3 månader i stora Sherry Butts (ca 475-500 liter) och därefter buteljerats.
Lite annorlunda skrivna
En lätt torvrök är det första vi möts av tillsammans med rostad malt. Finns smak av äppelsås och doft av vårblommor, speciellt vita klöver.
Blandade kryddor kommer tillsammans med en gammaldags sötma som kanderad ingefära, vanilj och honungskaka.
Eftersmaken har toner av clotted cream blandad med en lång känsla av nytt läder.
Har upptäckt att vissa iPhone användare med Safari som webbläsare inte kan visa kommentarsfunktionen, testa i så fall med annan webbläsare, t.ex. Google Chrome.
Copyright @ A Taste of Whisky 2014-2024, Peter Kärredal - info[at]atasteofwhisky.se